Magiczny księżyc

Księżyc od zawsze kojarzył się ludziom z tajemniczością. Otaczano go kultem, wierzono w jego magiczną moc, wypatrywano na nim śladów życia.

księżyc wróżki

Już starożytni otaczali Księżyc czcią, wierząc, że opiekują się nim boginie. W przeciwieństwie
do Słońca, kojarzonego z energią męską, Księżyc kojarzył się z kobiecością i subtelnością.
W starożytnym Egipcie opiekunką Księżyca była potężna Izyda, która jednocześnie pełniła funkcję strażniczki domowego ogniska. Gdy z kolei bogini Artemida polowała w lasach Grecji, promienie Księżyca spełniały rolę strzał.
Bogini pełni Księżyca – Selene ukoronowana sierpem Księżyca, prowadziła przez nocne niebo księżycowy rydwan. W Babilonii, ku czci księżycowej bogini Isztar, urządzano orgiastyczne święta. U Majów boginią Księżyca była Ixchel, która w gniewie mogła spuścić z nieba burze i zniszczenie.

Samobójstwa podczas nowiu

Wcześnie też zauważono, że Księżyc wywiera wpływ na życie na ziemi. Powoduje nie tylko przypływy i odpływy oceanów czy przyspiesza i spowalnia wzrost roślin, ale także oddziaływuje
na niektóre zachowania zwierząt i ludzi.
Istnieją cztery podstawowe fazy Księżyca: nów, pierwsza kwadra, pełnia i ostatnia kwadra.
Okres zaczynający się od nowiu, kiedy powierzchnia Księżyca pozostaje całkowicie niewidoczna, poprzez pełnię, gdy jest ona oświetlona, i z powrotem do nowiu trwa około 29 i pół dnia.

Czas ten pokrywa się z cyklem miesiączkowym kobiety, stąd wiara, że Księżyc kontroluje krew menstruacyjną. Fazy Księżyca odpowiadają za pewne wydarzenia w życiu ludzi.
Zaobserwowano, że podczas pełni obserwuje się wzrost agresji, ma miejsce więcej przestępstw, podczas nowiu z kolei zdarza się najwięcej samobójstw, a najwięcej dzieci rodzi się podczas nowiu
i pełni.

Wilkołaki i lunatycy

Podczas pełni Księżyca obserwuje się najwięcej przypadków lunatykowania. Według starożytnych wierzeń rzymska bogini Luna władająca księżycem miała swoim blaskiem przyciągać ludzi.
Inna teoria mówi, że blask księżycowego światła kojarzy się lunatykowi z bielą matczynej koszuli nocnej, a on sam w sennym transie podąża do matki.
Inni twierdzą, że w dawnych czasach, gdy miasta i wsie nie były tak oświetlone jak dzisiaj, światło Księżyca „budziło” lunatyków i prowadziło na dachy domów.
Niektórzy specjaliści są zdania, że blask Księżyca pobudza produkcję pewnych hormonów, wśród nich melatoniny, odpowiedzialnej za regulowanie godzin snu i czuwania w ciągu doby.
Według legend podczas pełni mają też miejsce przypadki zamiany ludzi w drapieżne wilki. Ten, kto wbrew swojej woli został zamieniony w wilkołaka, aby się uwolnić od przekleństwa, musiał się napić ludzkiej krwi. Dlatego wilkołaki mylono często z wampirami.

Magiczne rytuały

Fazy Księżyca są też ważne dla zrozumienia magicznych rytuałów z nim związanych. Nów to nowy początek, pierwsza kwadra to magia żywiołów, pełnia to motywacja i zmiana, ostatnia kwadra to zakończenie.
Magiczną moc Księżyca wykorzystuje się najczęściej w magii pieniężnej, ochronnej, miłosnej i dla urody. Ponieważ podlega on magii wody możesz podczas pełni przygotować wodę naładowaną księżycową energią.
Pamiętaj, aby nie wystawiać jej na słońce, gdyż wtedy straci swoje właściwości. Z Księżycem związanych jest też wiele ludowych wierzeń i wróżb. Powodzenie w interesach miało zapewnić dotknięcie srebrnej monety w księżycową noc.
Do nowego domu można się było przeprowadzić jedynie podczas nowiu. Szczęście będzie sprzyjać dziecku, które przyszło na świat podczas pełni.
Radzono też, aby na światło Księżyca wystawić nowo narodzone dziecko, aby zapewnić mu szczęśliwe i długie życie.

W sierpniu 2012 roku ( w chwili pisania artykułu) czekają nas dwie pełnie. 02 sierpnia o godz. 05:59,nosi ona nazwę Pełni Księżyca Jesiotrów, co ma związek z okresem w którym bardzo łatwo jest złowić ten gatunek ryby oraz 31 sierpnia o godz. 15:59, i będzie to Pełnia Niebieskiego Księżyca, jednocześnie ostatnia letnia pełnia.
Zjawisko to, dwie pełnie w miesiącu, zdarzają się średnio raz na 19 lat. Ostatnio miało miejsce w lipcu 2004 r.
Pierwsza jesienna pełnia będzie miała miejsce 30 września o godzinie 5:19 i nosić będzie nazwę Pełni Księżyca Żniwiarzy. Przez kilka dni przed i po pełni Księżyc wschodzi bowiem tradycyjnie już wraz z zachodzącym Słońcem, co w dawnych czasach pozwalało kończyć zbieranie plonów przy księżycowym świetle.
Kolejna jesienna pełnia 29 października o godzinie 20:49 i będzie nosić nazwę Pełni Księżyca Myśliwych, gdyż właśnie oni wybierali się dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy. Zanim nastał świt i wzeszło Słońce ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni.
Przedostatnia pełnia 28 listopada o godzinie 15:46. Nazywana jest ona Pełnią Bobrzego Księżyca, ponieważ w tym okresie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie. Pełnia będzie wyjątkowa, ponieważ dojdzie podczas niej do zaćmienia Księżyca. Niestety w Polsce zjawisko będzie mało efektowne.
Ostatnia w tym roku pełnia nastąpi 28 grudnia o godzinie 11:21. Grudniowa pełnia zwana jest Pełnią Zimnego Księżyca, chociaż zdarza się, że również Pełnią Księżyca Długiej Nocy, gdyż wtedy noce są najdłuższe oraz najzimniejsze spośród całego roku.

Źródło: Magia Księżyca/ Adrian Devine

Powrót